Yasaklar Sona Erdi, Normalleşme Süreci Başladı


İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile 15 ilde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Normalleşme süreci ile beraber Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illeri olmak üzere toplam 15 ildeki şehir giriş-çıkış kısıtlamaları saat 24.00 itibariyle sona erdi
Yasaklar Sona Erdi, Normalleşme Süreci Başladı

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

1 Haziran 2020 itibariyle başlayan normalleşme süreci ile birlikte birçok yasak son buldu. Bu kapsamda şehirler arası seyahat sınırlaması sona erdi.

Lokanta, restoran,kafe, pastahane, kıraathane,kahvehane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler, belirli kurallar çerçevisinde saat 22.00'a kadar (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) açıldı.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışmaya dahil olan kamu personelleri, 1 Haziran itibariyle normal mesailerine devam edecek.

Gündüz Bakım Evleri ve Kreşlerde normalleşme süreci kapsamında hizmet vermeye başlayacak.

KURSLAR AÇILIYOR

Sürücü, bilgisayar, yabancı dil kursları gibi kurslar ve yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri ile birlikte hayvan satış yerleri de açılabilecek.

Spor tesisleri 00:00’a kadar hizmet verebilecek. Açık havada oturma alanları bulunan mekanlarda, saat 00:00’da sona erdirilmesi koşuluyla konser düzenleyebilecek.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ İÇ HAT SEFERLERİNE BAŞLIYOR

1 Haziran ile beraber başlayan normalleşme süreci ile beraber havayolu şirketleride iç hat seferlerine başlayacak

 Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire alanları plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri,yürüyüş, gezi, balık tutma serbest hale geldi.

20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş arası grubunda bulunan çocuklar sadece çarşamba ve cuma günleri saat 14.00 - 21.00 aralığında sokağa çıkabilecek. 18 yaş ve altında bulunan çocuklar sadece velisi veya varisi olmak şartıyla Seyahat İzin Belgesi olmadan şehir içi ve şehirlerarası seyahat edebilecek.

65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı devam edecek. Sadece Pazar günleri saat 14.00 - 20.00 arasında sokağa çıkabileceklerdir. 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri şehirlerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulaması devam edecek.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar